Cost price of Products
In this Article
- How are cost prices used in Sumtracker
- Update cost price of products in bulk
- Update cost price of products individually
- How are cost prices updated through Purchase Orders
How are cost prices used in Sumtracker
Cost prices are used in reports for cost of goods sold and stock valuation. When you export product list or stock by location, the cost per unit and total cost value is exported for each product.
Cost Prices can be updated through the following ways
- manually updated in products
- automatic update through Purchase Orders
Update cost price of products in bulk
Step 1 - Export the Product List
Step 2 - Add Cost corresponding the Product
Step 3 - Import the List
Update cost price of products individually
Step 1: Click on Product SKU in Product List
Step 2: add cost and save the product
How are cost prices updated through Purchase Orders
We use the weighted average pricing model based on your existing inventory only.
When you receive items in a Purchase order, the cost of the product is updated as per the following calculation.
We calculate the per unit landed cost of the product in the PO.
Per unit landed cost in the PO = ((line total - line tax)/line quantity + Extra shipping fee + Duties and charges are distributed over all products in PO based on line total) x currency conversion rate
The currency conversion rate is 1 if the PO is made in default currency. If you are using any other currency, then you must update the correct conversion rate in PO.
After calculating the landed cost, we calculate the new cost price as follows
New cost price = (existing inventory x existing cost price + quantity received in PO x per unit landed cost in PO)/(existing stock + quantity received)
We do not update the cost of product if you have filled 0 in the purchase price of the product in PO
Here's how the calculation for cost is done with a simple example -
Lets says, existing inventory = 10 units
existing cost = 10 USD/unit.
Now you received 10 units @6 USD/unit.
So the calculation which will happen is
New cost = (10 x 10 + 10 x 6)/(10 + 10) = 8 USD/unit
Lets say you sell some pieces and now you have 5 units left.
You receive 10 units at 5 USD/unit.
New cost = (5 x 8 + 10 x 5)/(5 + 10) = 6 USD/unit
Lets say you sell all pieces.
Now you buy 10 units at 4 USD/unit.
New cost = (0 x 6 + 10 x 4)/(0 + 10) = 4 USD/unit